Prijaviti malverzaciju ili ne, pitanje je sad!
Pitanje:
Imam dvije moralno-etičke dvojbe koje me muče već duže vrijeme, pa molim za savjet. Dugo godina radim u jednoj tvrtki u kojoj još od početka slušam priče kako su se određene osobe okoristile na račun firme. Sve je to na razini svojevrsnog trača, međutim gdje ima dima ima i vatre.
Inače, priroda posla je takva da se određenim “lobiranjem” dobivaju ugovori/poslovi i to mi čak na neki način nije neobično. Iako je neetično, u današnjem svijetu biznisa to je očito postalo normalno.
Dakle, moja prva dvojba je, kako postupiti u situacijama gdje ti nadređeni daje uputu što trebaš napraviti, s opravdanjem da uprava tako traži ili da je dogovoreno na top nivou (uprava ili vlasnici), a ti pouzdano znaš da je to na neki način loše i štetno za firmu ili kontra nekim prethodnim dogovorima?
Drugi slučaj koji se dogodio, i koji sam slučajno otkrio, jest da je kolega na istom nivou/radnom mjestu kao i ja sudjelovao u izvlačenju određene manje svote novca krivotvorenim papirima o čemu imam dokaze i sigurno znam da je sudjelovala i jedna C-level osoba, a čak sumnjam da je uključen i naš neposredno nadređeni.
To me svakodnevno opterećuje u poslu, tim više što ta osoba sjedi stol do mene i pravi se da je sve normalno. Sad me zanima kako postupiti u cijeloj situaciji? Da li šutjeti i praviti se da ništa ne znam, reći kolegi da znam sve, obratiti se upravi ili direktno vlasnicima osobno ili anonimno?
Odgovor:
Zahvalna sam Vam na pitanju vezanom uz etičnost jer je to tema koja je češće sastavni dio naših misaonih procesa nego što o njoj razgovaramo, a važna je i čini jednu finu opnu našeg bića te definira tko smo. Određuje naš identitet do neke mjere, bili mi toga svjesni ili ne.
Krenimo s prvom dilemom: Vi pouzdano znate da je neki postupak štetan za firmu. S druge strane, postoji informacija da je on dogovoren na top nivou. Moje pitanje je, zna li top nivo da je taj postupak štetan? Zna li to Vaš nadređeni koji Vam daje uputu? Ne bih se tu zalijetala i pretpostavljala da znaju premda Vam se to može činiti logičnim, no logika i istina ne idu uvijek ruku pod ruku. A i najbolji način za provjeru je upravo davanje Vašeg mišljenja i argumenata.
Nakon što su upozoreni, mogu uvažiti ono što ste im rekli ili ipak donijeti štetnu odluku. U prvom slučaju ćete biti zadovoljni i dobiti njihovo poštovanje i zahvalnost, dok ćete u drugom slučaju ipak vjerojatno postupiti u skladu s onim što se traži od Vas. No nećete biti potpuno nezadovoljni jer ste pokazali inicijativu i znanje…a time ćete osnažiti svoje samopoštovanje.
A ako Vas iznenadi što su unatoč rečenom donijeli štetnu odluku, sjetite se da je svijet pun pojedinaca koji žive neuredno, nastavljaju pušiti, ostaju u lošim odnosima, zapostavljaju ono što im je najvažnije – odnosno, donose štetne odluke. Tako je i s tvrtkama.
Što se druge dileme tiče, bazično pitanje je: poduzeti nešto ili ne? Nastavak pitanja bi se odnosio na (ako je odgovor “da”!), što i kako.
Razmislite, što bi se dogodilo za mjesec, dva, šest ako odlučite ništa ne poduzeti? Bi li došlo do promjene u Vašoj radnoj produktivnosti, motiviranosti, odnosu prema kolegama? Kako biste se osjećali? Pokušajte to vizualizirati, zatvorite na par trenutaka oči i iznutra “gledajte” što se s Vama događa. Mijenja li Vas i na koji način činjenica što niste reagirali? Jeste li se uspjeli odmaknuti i prihvatili realnost ili s vremenom u Vama raste osjećaj ljutnje, razočaranja, nezainteresiranosti ili bespomoćnosti?
Ako ste uspjeli “probaviti” navedene događaje tijekom vizualizacije budućnosti, tada ćete naći načina da integrirate sebe u okruženje unatoč saznanjima koja imate. No ako Vas cijela priča nastavlja mučiti, kao i do sada i možda Vas dodatno opterećuje, znak je da ste dotaknuli svoju etičku opnu i da je protivno Vašim vrijednostima (pa i biću, rekla bih!) ne reagirati.
U tom slučaju, s ciljem da zaštitite tvrtku vodite jednako toliko računa o tome da zaštitite sebe. Pri tome mislim na sljedeće: prođite sve podatke još jednom, ako oko bilo čega imate tek pretpostavku, provjerite ju prije reagiranja. Sve prikupljeno imajte napismeno, jasno, sistematizirano. Možete se posavjetovati s nekim neovisnim odvjetnikom. Također,proučite hijerarhiju, odnosno povezanosti, poznanstva i motive visoko rangiranih osoba. To će Vam pomoći u donošenju odluke oko toga kome se obratiti. Ovdje moram sugerirati da obraćanje kolegi u čijem ste radu uočili malverzacije, s direktnom konfrontacijom ne vidim kao učinkovito niti svrsishodno. Reći mu “ja znam sve”, kod njega može potaknuti nelagodu i strah, a kako su vjerojatno u čitav slučaj uključeni, kao što kažete, i više rangirani kolege, ovim potezom možete uzburkati emocije, a glas neće doći do onih kojima je važno.
Kome je uistinu važno? Tko će profitirati od informacija koje imate i cijeniti ih? Uprava? Vlasnici? Vjerujem da ćete tu odluku lakše donijeti nakon što promotrite odnose i procese, kao što sam gore spomenula. Direktno obraćanje ima svojim prednosti, kao i anonimno. Direktnim obraćanjem smanjujete mogućnost dodatnih malverzacija i činite process bržim, dok Vam anonimnost daje dodatnu količinu zaštite i opreza.
I na kraju: razumijem da Vam ovo saznanje donosi određenu količinu nelagode, u najopćenitijem smislu te riječi. No imajte na umu da će Vam i situacija u budućnosti, ukoliko odlučite reagirati, također (bar u nekoj fazi) donijeti svojevrsnu nelagodu. Ove dvije nelagode su različite po svom sastavu i “okusu”, ali su obje stvarne i izvjesne. Pitanje, na koje samo Vi znate odgovor je:koju od njih dvije ste spremniji nositi?
-
Je li određena količina dekoncentracije nakon godišnjeg odmora normalna?
-
Koji spol češće traži pomoć poslovnog coacha?
-
Što je mogući ishod kad preuzmemo posao koji nije naša odgovornost?
-
Strah u ulici državne službe
-
Suradnja među odjelima počinje promjenom fokusa
-
Je li moguće uvođenje u posao od danas do sutra?
-
Čeznete li za pohvalom?
-
Kad Vas na poslu pogodi trač, odbijte popiti otrov!
-
Dostojanstvo u poslovnom svijetu: "in" ili "out"?
-
Bez povišice, isplati li se uopće napredovati?
-
Prijaviti malverzaciju ili ne, pitanje je sad!
-
Morate li biti talac situacije na poslu?
-
Može li se zadovoljiti šefova kontradiktorna očekivanja?
-
Novogodišnja odluka: napredovanje!
-
Kako "probuditi" onoga koji čeka mirovinu?
-
Možemo li istovremeno biti šef i prijatelj?
-
Nerješavanje problema može dovesti do agonije...
-
Nerješavanje problema može dovesti do agonije... (2. dio)
-
Što kada kolega "preko noći" napusti tvrtku?
-
Kako zaštititi kolegicu, a da ne ugrozim vlastito radno mjesto?
-
Je li povišica dovoljna za motivaciju?
-
Postoji li idealan stil komuniciranja?
-
Što kada isprika nije dovoljna?
-
Više posla za istu plaću. I što sad?
-
Što kada Vas zaposlenik uporno "preskače"?
-
Kako se braniti od optužbe za mobbing?
-
Želite izgraditi autoritet?
-
Je li ono što drugi žele čuti uistinu ono što trebamo reći?
-
Što kada ste kompetentniji od šefa?
-
Čemu služe laži na poslu?
-
Nosi li jednakost po hijerarhiji i jednaku količinu moći?
-
Je li nostalgija za prethodnom firmom „normalna“?
-
Dokle seže naš utjecaj na poslu?
-
Kako izaći na kraj s "mrgudom"?
-
Koliko je važan talent u poslu?
-
Feedback - formalnost ili potreba?
-
Kako preraspodijeliti posao na dobar način?
-
Kako preživjeti degradaciju?
-
Delegirali su Vam zadatak? Tražite i ovlasti!
-
Treba li podmetati leđa za kolege?
-
Je li česta promjena radnog mjesta rješenje ili problem?
-
Kako kod šefa "pripremiti teren" za razgovor o povišici?
-
Kako je izbjeglička kriza "podijelila" odjel?
-
Zašto ponekad nadređenom treba reći "ne"?
-
Kako razvijati vlastiti posao?
-
Rade li vam zaposlenici iza leđa?
-
Kako poboljšati izglede na razgovoru za posao?
-
Kako prevladati strah od delegiranja?
-
Kako prijeći Rubikon i postati privatnik?
-
Uzimaju li kolege popuštanje oko termina godišnjih odmora "zdravo za gotovo"?
-
Radno mjesto sam dobio. A koji mi je posao, zapravo?
-
Tko je osoba između čekića i nakovnja? Menadžer!
-
Kako potaknuti sramežljive, a utišati glasne?
-
Otkaz je najteže dobiti, a nije ga lako niti uručiti...
-
Što sa šefom kojeg zanima samo vlastita pozicija?
-
Koja je cijena kad se sa zaposlenicima zaigraju "igre prijestolja"?
-
Što kad se uzorna tvrtka pokaže kao tvrtka iz pakla?
-
Što učiniti kada se promijene šefovi kriteriji?
-
Jeste li i Vi „crna ovca“ u svojoj firmi?
-
Reorganizacija? Spašavaj se tko može!
-
Kako se postaviti prema šefu koji je Dr. Jekyll i Mr. Hyde?
-
Kako izaći na kraj s kulturom sastančenja?
-
Kako se nositi sa stresom i nelagodom na novom poslu?
-
Što kada zaposlenici odbijaju edukaciju?
-
Kako izaći iz uloge 'Katice za sve'?
-
Kako postati šef dojučerašnjim kolegama?